Kas ir Ketogēna jeb Keto diēta. Diētu sākums meklējams jau seno grieķu un romiešu laikos. Ja tev bija veselīgs ķermenis, tas nozīmēja, ka tev ir arī veselīgs prāts. Ja tavs ķermenis bija tikpat veselīgs un skaists kā grieķu dievs, tas nozīmēja, ka arī tavs prāts ir vesels. Resnums bija ne tikai neglīts, bet arī garīgas nelīdzsvarotības pazīme.
Grieķi nodarbojās ar fizisko sagatavotību; faktiski tie bija turīgi cilvēki, kuri brīvo laiku pavadīja astoņas stundas dienā, trenējoties, parasti kaili. Viņi arī rīkoja skaistumkonkursus sievietēm, lai noteiktu skaistuma standartus.
Hipokrāts, grieķu ārsts, kurš dzīvoja ap 400 gadu pirms mūsu ēras, uzskatīja, ka resnie cilvēki cieš no neveselīga miega, sāpēm, aizcietējumiem u.c. slimībām, un ieteica ievērot stingru diētu, palielinot fizisko slodzi.
Arī mūsdienās ir netieši noteikti standarti, kā cilvēkiem vajadzētu izskatīties. Bet vai tas ir pareizi? – par šo gan šajā rakstā nebūs. Parunāsim par popularitāti iekarojušo Keto diēta, ko tā dod mums un cik tā ir droša.
Kas ir Ketogēna jeb Keto diēta
Tā ir diēta, kas liek organismam izdalīt ketonus asinīs. Lielākā daļa šūnu dod priekšroku cukuram asinīs, kas nāk no ogļhidrātiem, kas ir galvenais ķermeņa enerģijas avots. Ja pārtikas produktos nav cirkulējoša cukura, kas nonāk mūsu asinīs, mēs sākam sadalīt uzglabātos taukus molekulās, ko sauc par ketona ķermeņiem (procesu sauc par ketozi). Kad esat sasniedzis ketozi, lielākā daļa šūnu izmantos ketona ķermeņus enerģijas ražošanai, līdz mēs atkal sāksim ēst ogļhidrātus.
Pāreja no cirkulējošās glikozes izmantošanas uz uzkrāto tauku sadalīšanu kā enerģijas avotu, parasti notiek divas līdz četras dienas, ēdot mazāk nekā 20 līdz 50 gramus ogļhidrātu dienā. Jāatceras, ka tas ir ļoti individualizēts process, un dažiem cilvēkiem ir nepieciešama ierobežotāka diēta, lai sāktu ražot pietiekami daudz ketonu.
Ketogēnā diēta ir bagāta ar olbaltumvielām un taukiem. Tā parasti satur daudz gaļas, olas, pārstrādātu gaļu, desas, sierus, zivis, riekstus, sviestu, eļļas, sēklas un šķiedrveida dārzeņus. Tā kā, diētā ir ļoti ierobežota ēdiena izvēle, to ir grūti ievērot ilgtermiņā.
Viena no galvenajām šīs diētas kritikām ir tā, ka daudzi cilvēki mēdz ēst pārāk daudz olbaltumvielu un sliktas kvalitātes taukus no pārstrādātiem pārtikas produktiem, un tajā ir ļoti maz augļu un dārzeņu. Tāpēc šo diētu izmantojot ir jābūt ļoti piesardzīgiem un vispirms, labāk konsultēties ar profesionāļiem.
Īsumā: Keto diētas idejas ir iegūt vairāk kaloriju no olbaltumvielām un taukiem un mazāk no ogļhidrātiem.
Kā Keto diēta strādā?
Apēdot mazāk nekā 50 gramus ogļhidrātu dienā, ķermenim beidzas “degviela” (cukura līmenis asinīs). Parasti tas aizņem 3 līdz 4 dienas, tad jāsāk sadalīt olbaltumvielas un taukus, lai iegūtu enerģiju, kas var likt zaudēt svaru. To sauc par ketozi. Ir svarīgi atzīmēt, ka keto diēta ir īstermiņa diēta, kas ir vērsta uz svara zaudēšanu.
Kas izmanto Keto diētas?
Cilvēki lieto keto diētu, lai zaudētu svaru, taču tas var palīdzēt pārvaldīt arī noteiktus medicīniskos apstākļus, piemēram, epilepsiju. Tā var arī palīdzēt cilvēkiem ar sirds slimībām, dažām smadzeņu slimībām un pat pūtītēm, taču šajās jomās ir jāveic vairāk pētījumu. Vispirms konsultējieties ar savu ārstu, lai uzzinātu, vai jums ir droši izmēģināt keto diētu.
Vai Keto diēta ir laba veselībai?
Pētot vairākus viedokļus, kur ārsti ir izteikuši savas domas par keto diētu, ir minēts, ka ir pārliecinoši pierādījumi, ka ketogēna diēta samazina krampjus bērniem, dažreiz tikpat efektīvi kā medikamenti.
Radušies jautājumi par iespējamību ar šīs diētas palīdzību ārstēt citus smadzeņu traucējumus, piemēram, Parkinsonu, Alcheimeru, multiplās sklerozes, miega traucējumus, autismu un pat smadzeņu vēzi. Tomēr nav pētījumu par cilvēkiem, kas atbalstītu ketozes ieteikšanu šo slimību ārstēšanai.
Pie viena gan kopēja secinājuma varēja nonākt – svara zudums ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki lieto keto diētu. Dažādi pētījumi rāda labus pierādījumus par ātrāku svara zaudēšanu, kad lietota keto diētu, salīdzinot ar citiem, kuri lieto tradicionālāku diētu ar zemu tauku saturu vai pat Vidusjūras diētu. Tomēr šī svara zaudēšanas atšķirība, šķiet, laika gaitā izzūd.
Ēdieni no kuriem vajadzētu izvairīties diētas laikā:
- Saldi ēdieni: augļu sulas, kokteiļi, kūkas, saldējums, konfektes u.c.
- Graudi vai cietes: produkti, kuru pamatā ir kvieši, rīsi, makaroni, graudaugi u.c.
- Augļi: visi augļi, izņemot nelielas ogu daļas, piemēram, zemenes, avenes u.c.
- Pupiņas vai pākšaugi: zirņi, pupiņas, lēcas, aunazirņi u.c.
- Dārzeņi: kartupeļi, saldie kartupeļi, burkāni, pastinaki u.c.
- Produkti ar zemu tauku saturu vai diētiski produkti: majonēze ar zemu tauku saturu, salātu mērces un garšvielas u.c.
- Dažas garšvielas vai mērces: bārbekjū mērce, medus, sinepes, kečups u.c.
- Neveselīgi tauki: apstrādātas augu eļļas, majonēze u.c.
- Alkohols: alus, vīns, kokteiļi
- Diētiskie pārtikas produkti bez cukura: konfektes bez cukura, sīrupi, pudiņi, saldinātāji, deserti u.c.
Ēdieni, kurus vajadzētu lietot diētas laikā:
- Gaļa: sarkanā gaļa, steiks, šķiņķis, desa, bekons, vistas gaļa un tītars.
- Taukainas zivis: lasis, forele, tuncis un skumbrija.
- Olas.
- Sviests un krējums.
- Siers: neapstrādāti sieri, piemēram, čedars, kazas, zilais vai mocarella.
- Rieksti un sēklas: mandeles, valrieksti, linu sēklas, ķirbju sēklas, čia sēklas u.c.
- Veselīgas eļļas: neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa, kokosriekstu eļļa un avokado eļļa
- Avokado: veseli avokado vai svaigi pagatavota guacamole
- Dārzeņi ar zemu ogļhidrātu saturu: zaļie dārzeņi, tomāti, sīpoli, paprika u.c.
- Garšvielas: sāls, pipari u.c.
Šis raksts nav domāts, lai visi tagad skrienu un izmantotu šo diētu. Mēs katrs pazīstam savu ķermeni vislabāk un zinām, kas mums ir nepieciešams. Ja Tev ir bijusi doma izmantot šo diētu, lai veicas. Ieskaties recepšu sadaļā, iespējams, būs kāda recepte, kas palīdzēs Tev tavā diētas ceļā.
“Ja Jūs ledusskapī turat labu ēdienu, Jūs ēdīsiet labu ēdienu.”
Erriks Makadamss