Gatavo.com Logo 512x512px

Vārīti sparģeļi

vārīt sparģeļi
  • Sagatavošanas Laiks
    10 min
  • Gatavošanas Laiks
    5 min
  • Porcijas
    2
  • Gatavs
    15 min

Vārīti sparģeļi. Sparģeļi vieni paši ir lieliska uzkoda, ko tu vari dipēt kādās mērcēs vai ēst tāpat. Vienalga vai tie ir vārīti, cepti vai sautēti, tie iet kopā arī ar dažādiem produktiem, piemēram, zivīm, kartupeļiem. Sparģelis arī ir laba piedevā salātiem.

Pirms vārīšanas apgrieziet sparģeļu galus. Šis ir padoms katrai sparģeļu gatavošanas reizei: neatkarīgi no tā, kādu recepti izmantojat. Nogrieziet kokainos, cietos galus. Savieto sparģeļu galus tā, lai tie visi būtu vērsti vienādi. Nogriez galus tur, kur kāta zaļā daļa sāk kļūt balta (vai gaiši violeta).

Citas sparģeļu receptes meklē ŠEIT.

Vai zināji?

Kad sparģeļus vāra, cik ilgi tie ilgst? Tie ir piemēroti 3 līdz 4 dienas ledusskapī, uzglabājot noslēgtā traukā. Vai arī vari to uzreiz sasaldēt un uzglabāt 3 mēnešus vai ilgāk, Parasti man patīk to pirms sasaldēšanas blanšēt, taču šī vārīšanas metode ir ļoti līdzīga.

Rīvēts parmezāns un fetas siers ir fantastiska piedeva sparģeļiem. Sasmalcināti maurloki vai svaigs timiāns: abi labi sader ar sparģeļu zemes garšu. Sparģeļi lieliski sader ar tik daudziem dažādiem ēdieniem: lasi, garnelēm, makaroniem, risoto un citiem.

Sparģeļi ir lielisks šķiedrvielu avots, bez holesterīna un ar zemu kaloriju un tauku saturu. Starp dārzeņos atrodamajiem mikroelementiem, tas visvairāk satur K vitamīnu un B9 vitamīnu (folātus). No tā var arī iegūt  ikdienas ieteicamos A, C un E vitamīnus, kā arī fosforu, kāliju un olbaltumvielas.

Sparģeļu ēšanai ir daudz papildu priekšrocību. Tas var palīdzēt pazemināt asinsspiedienu, palīdzēt gremošanai un acu veselībai. Tomēr kā jau ar jebkuru produktu, ar to nevajadzētu pārforsēt un lietot mēreni.

Interesanti:

  • Sparģeļi pastāv jau tūkstošiem gadu. Ēģiptes kapenēs pat ir attēloti sparģeļi, kas datēti ar 400. gadu pirms mūsu ēras! Sparģeļu nosaukums cēlies no grieķu vārda “sparģeļi” (un sākotnēji persiešu vārda “sparģeļi”), kas nozīmē “dīgsts” vai “atvasis”. Epitets “officinalis” latīņu valodā nozīmē “ambulance”, norādot uz ārstnieciskajām īpašībām, kas kādreiz tika piedēvētas augam.
  • Sparģeļi ir ne tikai zaļi. Lai gan zaļie sparģeļi ir visizplatītākā šķirne, sparģeļi var būt arī balti vai purpursarkani. Baltos sparģeļus audzē pazemē, lai tie netiktu pakļauti saules gaismai, kas sparģeļiem piešķir zaļo krāsu. Violetie sparģeļi savu krāsu iegūst no antocianīniem, kas ir antioksidanti, kas atrodami arī mellenēs un sarkanajos kāpostos.

Vārīti sparģeļi ir vienkāršs, garšīgs garnīrs, kas der gandrīz jebkuram galvenajam ēdienam, īpaši pavasarī!

Sastāvdaļas

    Pamācība

    Solis 1

    Apgriez cieto sparģeļu kātus, apmēram 1 līdz 2 cm.

    Solis 2

    Lielā katlā pievieno ūdeni (tā lai tas nosektu nedaudz sparģeļus). Uzvāri ūdeni un pēc tam pievieno sparģeļus.

    Solis 3

    Pievieno sparģeļus un vāri, līdz tie ir mīksti un spilgti zaļi, apmēram 3 līdz 5 minūtes atkarībā no biezuma: 3 minūtes ļoti plāniem un 5 minūtes ļoti bieziem. (Ar dakšiņu iedurot, var pārbaudīt vai tie ir gatavi, kā ar kartupeļiem.)

    Solis 4

    Noņem no uguns un nokās ūdeni. Pārlej ar izkausētu sviestu vai olīveļļu, citronu sulu, sāli un pipariem.

    Secinājums

    Lai labi garšo!

    Tev varētu arī patikt

    Atstāt Atsauksmi