Gatavo.com Logo 512x512px

Griķi ir pilni ar minerālvielām un vitamīniem

Pildītā paprika ar griķiem

Griķi ir pilni ar minerālvielām un vitamīniem. Ar spēcīgāku garšu nekā citi graudi, piemēram, kvieši, auzas un rīsi, griķi salīdzinājumā var šķist nedaudz rūgti. Cepot, dabiski grauzdējot, griķu aromāts kļūst intensīvāks.

Man patīk gatavot griķus ar šķiņķi, Parmezāna sieru un virsū ceptu olu. Tās ir manas brokastis.

/Taylor Swift /

Kādas attiecības Tev ir ar griķiem?

Nebaidos teikt, ka rīsus ēd salīdzinājumā daudz cilvēki, nekā griķus. Un piekritīšu tam, ka griķu garša ir interesantāka un specifiskāka. Pati neesmu griķu cienītāja un tos uzturā izmantoju ļoti reti. Liekas, ka pat vairākus gadus, neesmu tos ēdusi. 

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir griķi; kādus ieguvumus tas sniedz veselībai un, protams, receptes un interesanti fakti.

Kas ir griķi?

Griķi (Fagopyrum esculentum) jeb parastie griķi ir augs, ko audzē graudiem līdzīgo sēklu dēļ un kā segkultūru. Nosaukumu “griķi” lieto vairākām citām sugām, piemēram, Āzijā audzētam pieradinātam pārtikas augam Fagopyrum tataricum. 

Neskatoties uz nosaukumu, griķi nav cieši saistīti ar kviešiem, jo tā nav zāle. Tā vietā griķi ir saistīti ar skābenēm un rabarberiem. Griķi tiek dēvēti par pseidocereālu, jo to sēklu kulinārijas izmantošana ir tāda pati kā graudaugiem, ņemot vērā to sarežģīto ogļhidrātu sastāvu.

Griķu vēsture

Par griķu dzimtene tiek uzskatīta Austrumāzija. Tas padara griķus par senu “graudu”, neskatoties uz neseno slavu. Kaut arī griķi, bieži tiek dēvēti par graudiem, tie, tāpat kā kvinoja un amarants, patiesībā ir sēklas vai “pseidograudi”.

Parastie griķi tika pieradināti un vispirms kultivēti Dienvidaustrumāzijas iekšzemē, iespējams, aptuveni 6000. gadā p.m.ē., un no turienes izplatījās Vidusāzijā un Tibetā, bet pēc tam Tuvajos Austrumos un Eiropā. Domestācija, visticamāk, notika Ķīnas rietumu Junnas reģionā.

Līdz šim vecākās Ķīnā atrastās atliekas ir aptuveni 2600 g.pmē. Savukārt Japānā atrastie griķu ziedputekšņi datējami jau 4000 g.pmē. Tā ir pasaulē augstākā mājvieta, kas tiek kultivēta Junnā Tibetas plato malā vai pašā plato. Griķi bija viena no agrākajām kultūrām, ko eiropieši ieviesa Ziemeļamerikā. Izkliedēšana visā pasaulē tika pabeigta līdz 2006. gadam, kad Ķīnā tika plaši stādīta Kanādā izstrādāta šķirne. Indijā griķu milti ir pazīstami kā “kuttu ka atta” un ir saistīti ar “Navaratri” festivālu. Šajā festivālā tiek patērēti pārtikas produkti, kas izgatavoti tikai no griķiem. 

Šobrīd, griķi tiek audzēti un ražoti visvairāk Krievijā.

griķi

Griķu sēklas (pazīstamas arī kā “putraimi”) aug uz maziem krūmiem un ir trīsstūrveida trīsstūra formas ar melnu korpusu. No mizotiem griķiem ir noņemts ārējais melnais slānis, un iegūtie graudi ir dzeltenīgi.

Griķi ir pilni ar minerālvielām un vitamīniem

Griķi satur dažādas veselīgas uzturvielas. Griķi ir pilni ar minerālvielām un vitamīniem, piemēram, mangānu, magniju, fosforu, niacīnu, cinku, folātu un B6 vitamīnu. 

Lai gan griķus var izmantot tāpat kā veselus graudus, piemēram, kviešus un miežus, tie dabiski nesatur lipekli, kas padara to par lielisku aizstājēju cilvēkiem ar jutīgumu pret kviešiem. Griķi ir bagāti ar uztura šķiedrvielām, kas padara tos viegli sagremojamus un ilgāk saglabā sāta sajūtu.

Viena glāze jeb 168 g griķu satur šādas uzturvielas:

  • 5,68 g olbaltumvielu
  • 1,04 g tauku
  • 33,5 g ogļhidrātu
  • 4,5 g šķiedrvielu
  • 148 miligrami (mg) kālija
  • 118 mg fosfora
  • 86 mg magnija
  • 12 mg kalcija
  • 1,34 mg dzelzs

Griķu audzēšana

Griķi ir pilni ar minerālvielām un vitamīniem. griķu audzēšana

Griķi labi aug zemas auglības vai skābās augsnēs; pārāk daudz mēslojuma-īpaši slāpekļa-samazina ražu, un augsnei jābūt labi nosusinātai. Karstā klimatā griķus var audzēt, tikai sējot sezonas beigās, lai ziedētu vēsākā laikā. Apputeksnētāju klātbūtne ievērojami palielina ražu, un ziedošo griķu nektārs rada tumšas krāsas medu.

Griķu augam ir zarojoša sakņu sistēma ar primāro cilmes sakni, kas dziļi iesūcas mitrā augsnē. Tas aug no 75 līdz 125 cm garš. Griķiem ir trīsstūrveida sēklas, un no tiem iegūst ziedu, kas parasti ir balts, lai gan var būt arī rozā vai dzeltens. Griķi brīvi zarojas, nevis apstrādā augsni vai ražo zīdītājus, ļaujot pilnīgāk pielāgoties savai videi nekā citas labības kultūras. 

Griķu augšanas periods ir tikai 10–12 nedēļas, un tos var audzēt augstos platuma grādos vai ziemeļu apgabalos. Griķus dažreiz izmanto kā “zaļo kūtsmēslus”; kā augu erozijas apkarošanai vai kā savvaļas dzīvnieku barību.

Interesanti fakti par griķiem

  • Griķi ražo miniatūrus, baltus ziedus, kas sakārtoti blīvās kopās zaru beigās. Ziedi ir bagātīgs nektāra avots, kas piesaista bites, kas ir atbildīgas par šī auga apputeksnēšanu.
  • Griķu sēklas var būt brūnas, pelēkbrūnas vai melnas. Piramīdas formas sēklu virsmā ir tumša aizsargājoša membrāna (korpuss), kas pirms lietošanas ir jānoņem.
  • Griķiem ir ļoti īsa augšanas sezona. 
  • Sausiem, graudiem līdzīgiem griķu augļiem ir spēcīga, riekstu garša. To var lietot putras veidā vai izmantot kā rīsu aizstājēju. Griķus var arī samalt tumšās krāsas miltos. Griķu miltus bieži sajauc ar baltajiem miltiem un izmanto dažādu veidu maizes, nūdeļu, pankūku un makaronu pagatavošanai.
  • Griķi ir īpaši populāri un plaši patērēti Krievijā, Polijā, Ķīnā, Nepālā un Korejā.
  • Griķus izmanto alkoholisko dzērienu rūpniecībā, alus bez glutēna un viskija ražošanai.
  • Griķi ir ideāls pārtikas veids cilvēkiem, kuriem diagnosticēta celiakija (cilvēkiem, kuri nepanes kviešu lipekli). Griķi satur fitonutrientus, kas ir noderīgi, lai pazeminātu paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs un paaugstinātu asinsspiedienu.
  • Flavonoīdiem, kas izolēti no griķiem, piemīt pretiekaisuma (novērš iekaisumu) un kancerogēnas (novērš dažu vēža veidu attīstību) īpašības.
  • Izmantotās griķu čaumalas tiek izmantotas kā spilvenu pildviela.
  • Griķus izmanto intensīvi aromatizēta, tumšas krāsas medus ražošanai.
  • 90% no pasaulē patērētajiem griķiem nāk no Krievijas.
  • Griķi ir ikgadējs augs, kas nozīmē, ka tas savu dzīves ciklu pabeidz vienā gadā.

Griķu receptes

Griķi ir pilni ar minerālvielām un vitamīniem. griķu salāti

Griķi ir daudzspusīgi. Tos var izmantot un atrast dažādās formās. Piemēram, ir griķu milti un griķu nūdeles (Soba). 

Vairāk receptes meklē mājaslapas sadaļā – Receptes!

Tev varētu arī patikt

Atbildēt