Lieldienu ēdieni. Senie latvieši uzskatīja, ka Lieldienās ēdieniem ir jābūt apaļiem, saules simboliku attēlojošiem. Piemēram, olas, zirņi, keksi, rauši utt.
Olu krāsošana un ēšana ir neatņemama Lieldienu tradīcija jau vairākus gadus. Olas ir saules simbols, ko jau no seniem laikiem uzskatījuši par stiprinājumu un maģisku līdzekli dzīvībai un auglībai. Pavasara saulgriežos it īpaši pastiprinās šis auglības spēks. Ar olām Lieldienās saistītas daudz tradīciju un rotaļu. Viena no populārākajām tradīcijām ir krāsot olas; mainīties ar citiem; tās dāvināt un piedalīties olu kaujās.
Lieldienu ēdieni
Zemāk piedāvāšu klasiskās un netik klasiskās receptes, ko varētu pagatavot savam Lieldienu galdam. Noteikti ir jānovāra olas priekš olu kaujām, bet arī jāpagatavo kāda garda maltīte, kur olas ir galvenā sastāvdaļa. Lieldienās ir pierasts piknikot, tāpēc bez kādas gardas šašlika receptes neiztikt. Pie siltas tējas vai, iespējams, kāda stiprāka dzēriena, iederās plācmaizīte vai kūka. Aplūko receptes un smelies iedvesmu! Lai labi garšo!
Uzkodas:
- Lavašs ar sāļo biezpienu
- Grilēta kukurūza ar sieru un laima majonēzi
- Pildītās olas
- Liellopu gaļas tartars
Salāti:
- Vienkāršie olu salāti
- Biešu, batātes un kvinojas salāti
- Kārtainie dārzeņu salāti franču gaumē
- Cēzara salāti ar vistas fileju
- Burkānu Korejas salāti
Pamatēdiens:
- Dārzeņu tarte ar daudz olām
- Brieža gaļas steiks
- Ātrā vistas marināde itāļu gaumē
- Folijā gatavoti kartupeļi ar zaļumiem
- Gardais rīsu plovs
Deserti:
- Lieldienu biezpienu pasha
- Karaliskā Lieldienu pasha
- Ātrā Lieldienu pasha ar medu
- Ābolu plātsmaize ar raugu mīklu
- Burkānkūka
- Skābā krējuma medus kūka
- Kokosriekstu kēkss
Dzērieni:
- Olu liķieris
- Džina kokteilis ar olas baltumu
- Dalgona Espresso ledus kafija
- Bērza sulas mojito
- Smiltsērkšķu karstais dzēriens
Par Lieldienu ticējumiem, olu krāsošanu plašāk vari izlasīt rakstos: “Lieldienu ticējumi” un “Lieldienas un ēdieni”
Vai zināji, ka Lieldienu zaķis, simbolizē nevainību, mīļumu un auglību. Saskaņā ar kādu leģendu dieviete Ēostre katru pavasari pārvērta vienu putnu par zaķi un sūtīja kā labo gariņu pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek viņu mājās. Kā atlīdzību par šo darbu dieviete zaķim reizi gadā ļāvusi dēt raibas olas. Tomēr oficiāli literatūrā Lieldienu zaķis pirmo reizi minēts tikai ap 1500.gadu.