Gatavo.com Logo 512x512px

Ēdamais Jāņu vainags

Ēdamais Jāņu vainags
  • Sagatavošanas Laiks
    15 min
  • Gatavošanas Laiks
    25 min
  • Gatavs
    40 min

Ēdamais Jāņu vainags. Ja tā varētu teikt, Jāņi ir ģimenes, kaimiņu un draugu sanākšanas svētki, kad visi kopā līksmo un sagaida vasaras iestāšanos. Pie saminiekiem, kuriem notiek svētki, namatēvu un namamāti Jāņu vakarā godā par Jāņa tēvu un Jāņa māti, savukārt visi pārējie tiek saukti par Jāņa bērniem. 

Jāņa tēvs un Jāņa māte sagaida viesus ar pašbrūvētu alu un paštaisītu sieru, izsaka pateicību par vainagiem un zālēm un aicina Jāņa bērnus pie galda. 

Līgo un Jāņu ēdieni un receptes skaties ŠEIT.

Vai zināji?

  • Jāņiem alu darot, nedrīkst laist svešus cilvēkus klāt, jo tad alus nerūgst.
  • Jāņos (arī citos svētkos) pie alus kausa pirmajam jāiet saimniekam, ja cits ies, tad tam pielips nelaime.
  • Jāņu vakarā uz ganībām jāiet līgot un sieru ēst, lai govīm svētība pieliptu.
  • Par galveno Līgo svētku ēdienu 75% aptaujas dalībnieku nosaukuši Jāņu sieru, par to liecināja 2019. gada veiktā pētījumu centra SKDS aptauja. Un domājams, ka arī šogad un turpmākos gadus, tas nemainīsies
  • Īstu Līgo un Jāņu galdā neiztikt bez šašļika; alus un kvasa; pīrāgiem un plāstmaizēm. Svaigiem zaļumiem, no pašmāju siltumnīcām un laukiem. Tikko parādījušām zemenītēm.

Vainagi

Viena no būtiskākajām latviešu vasaras saulgriežu svētku sastāvdaļām. Tos veido divi svarīgi elementi: aplis jeb kosmosa bezgalības simbols un Jāņu zāles – ziedi, pļavas puķes, vārpas, smilgas un viss, kas plūcams un pinams. Turklāt jāņem vērā, ka ar apli mēs varam gan no kaut kā norobežoties, gan arī tā centrā koncentrēt enerģiju Tas ir arī saules simbols. Vainags ir šī apļa izpildījums Līgo svētkos, izmantojot dažādu zāļu spēku. Vīriešiem galva diži nav jālauza par to, ko izmantot vainaga pīšanā, jo tradicionāli vīriešu vainagi tiek darināti no ozolu zariem. Mājas saimniekam un visiem Jāņiem vainags jānēsā visu nakti. Savukārt ar sieviešu vainagiem nav tik vienkārši, jo tajos vērojama liela dažādība. Ja esi Jāņu māte, vainagu būtu ieteicams darināt no ziedošām lauku puķēm vai ozollapām ar ievītām puķēm. Ja esi vēl meitene, tad vainagā būtu jāiepin pa kādai smilgai, bet pieaugušām meitām jākoncentrējas uz ziedu un zaļu zāļu vainagu veidošanu. Precētām sievām derēs ozollapu un ziedu vainagi.

Lai izdodas pagatavot šo interesanto un ēdamo ēdienu –  ēdamais Jāņu vainags!

Sastāvdaļas

    Pamācība

    Solis 1

    Uzkarsē krāsni līdz 180°.

    Solis 2

    Darba virsmu pārkaisi ar miltiem.

    Solis 3

    2 mīklas plāksnes, garākajās malās, salipini kopā un viegli izrullē, iegūstot divus platus taisnstūrus. Katru taisnstūri sagriez sešos trijstūros (kopā divpadsmit).

    Solis 4

    Uz ietaukotas plāts kārto mīklas trijstūrus aplī ar platākajiem galiem uz iekšpusi, bet šaurajiem uz ārpusi – kā starus saulītē. Saulītes viduci atstāj tukšu.

    Solis 5

    Apli, kuru veido trijstūru platākās malas, pārkaisi ar gaļu, sieru un pētersīļiem.

    Solis 6

    Trijstūru šaurākās malas pārloki pāri apkaisītajam aplim un iekšmalā aizloki zem tā. Izveidojas apaļš vainags. To pārzied ar sakulto olu un pārkaisi ar ķimenēm.

    Solis 7

    Liec krāsnī un cep 20–25 min.

    Secinājums

    Vainagu sagriez gabaliņos. Baudi siltu, piemēram, mērcējot ķiploku mērcītē. Lai labi garšo!

    Tev varētu arī patikt

    Atstāt Atsauksmi