-
Sagatavošanas Laiks30 min
-
Gatavošanas Laiks5 min
-
Porcijas30
-
Gatavs35 min
Siera salāti groziņiem. Nenoliedzami, kad izskan vārds ēdiena groziņi, pirmais prātā nāk siera groziņi. Vēl viena klasiska uzkodu recepte. Es parasti pērku rimi groziņus ar ķiploka garšu, tie ir diezgan pasāļi un garšo lieliski arī vieni paši.
Citas līdzīgas receptes meklē ŠEIT.
Vai zināji?
Siers tiek ražots vairāk nekā 4000 gadus, lai gan tā precīza izcelsme ir nedaudz neskaidra. Tiek uzskatīts, ka cilvēki kādreiz ievietoja pienu “maisiņā”, kas izgatavots no aitas vēdera. Dienas beigās piens bija sadalījies biezpienā (sierā) un sūkalās, jo tas atradās tiešos saules staros.
Siera ceļojums sākās Āzijā un to ieveda pēc tam Eiropā. Pāris gadsimtus vēlāk Šveices imigranti palīdzēja nodibināt Viskonsīnas štatu kā siera ražošanas centru. Siers pastāv vairāk nekā 4000 gadus.
Valodnieks Konstantīns Karulis uzskata, ka vārds „siers” cēlies no īpašības vārda „sūrs” (sāļi vai skābi rūgts) un tā sākotnējā forma bijusi *sūris vai *sūrs (salīdzinot ar lietuviešu: sū́ris un senprūšu suris), taču tad ar to bieži lietotā vārda „siet” (teicienā „siet sieru”) ietekmē notikusi patskaņa mija un „ū” mainījies uz „ie”. Radniecīgi vārdi citās valodās — krievu un baltkrievu сыр, ukraiņu сир, bulgāru сирене, čehu sýr, poļu ser, sennorvēģu sýra („skābpiens”), vecaugšvācu un senangļu sūr, vācu sauer („skābs”) un angļu sour („skābs”).
Siera ražošanā liela nozīme ir piena olbaltumvielu un tauku sastāvam un to savstarpējai attiecībai. Gandrīz 90% no piena sastāva veido ūdens, bet pārējos 10% — olbaltumvielas, minerālvielas, piena cukurs, piena tauki un vitamīni. Šīs vielas veido piena sausnu. Piena olbaltumvielu galvenā sastāvdaļa ir kazeīns, un tā daudzums tieši ietekmē piena patēriņu viena kilograma siera saražošanai. Jo augstāks tā saturs, jo mazāk piena būs nepieciešams viena kilograma siera saražošanai. Piena ogļhidrātiem — galvenokārt disaharīdam laktozei ir nozīmīga loma siera ražošanā, jo tā ir pienskābes baktēriju barošanās avots. Tāpat arī siera ražošanā svarīga loma ir pienā esošajiem minerālsāļiem kā kalcijam, fosforam, magnijam, dzelzim, piena fermentiem kā, piemēram, lipāzei (šķeļ taukus), proteināzei (šķeļ olbaltumvielas) un vitamīniem — A, B, D. Lai pienu lietotu siera ražošanai, tam jābūt svaigam, atdzesētam, bez piemaisījumiem, bez nogulsnēm, jābūt baltam ar gaiši dzeltenu nokrāsu, bez neraksturīgas piegaršas un neraksturīgas smaržas.
Idejas, kur sieru var izmantot ēdienos.
Baudi sieru tāpat vai kopā ar citām sastāvdaļām.
- Salātos: pārkaisa drupinātu; kubiciņos vai rīvētu.
- Pievieno sarīvētu sieru vai siera šķēli omletē.
- Izmanto dažādu sieru veidus kā lielisku uzkodu ballītei.
- Makaroni ar sieru.
- 4 veidu pica.
- Garšīga siera karbonāde.
- Vistas filejas parmezāna sierā.. u.c.
Siera receptes meklē ŠEIT.
Lai labi garšo siera salāti groziņiem!
Sastāvdaļas
Pamācība
Nomizo burkānus, pārgriez gareniski uz pusēm un liec cepeškrāsnī uz 200°C, 30 min vai arī novāri burkānus.
Uz smalkās rīves daļas sarīvē olas, sieru, ķiploka daiviņas un burkānus, tad pievieno majonēzi, piparus, sāli un samaisi.
Groziņus pildi ar pagatavotajiem siera salātiem.
Secinājums
Lai labi garšo! (Vari arī pats pagatavot savus siera groziņus. 30 neliela izmēra siera groziņus nepieciešams: 180 g kviešu milti, 130 g siers ( "Holandes" vai "Krievijas"), 130 g sviests, šķipsniņa sāls. Bļodā samaisi miltus, smalki sarīvētu sieru un sāli, tad pievieno izkausētu sviestu un visas sastāvdaļas samīca viendabīgā mīklā. Mīklu ar pirkstiem izlīdzina mazajās cupcake formiņās vai līdzīgās. Liec saldētavā uz 15 minūtēm. Pēc tam pannu 200°C, 28-30 min. Gatavos groziņus izņem no krāsns un atdzesē.)
Tev varētu arī patikt
Siera salāti groziņiem
Sastāvdaļas
Follow The Directions
Nomizo burkānus, pārgriez gareniski uz pusēm un liec cepeškrāsnī uz 200°C, 30 min vai arī novāri burkānus.
Uz smalkās rīves daļas sarīvē olas, sieru, ķiploka daiviņas un burkānus, tad pievieno majonēzi, piparus, sāli un samaisi.
Groziņus pildi ar pagatavotajiem siera salātiem.
Atstāt Atsauksmi
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.