Putra – cik dažāda tā var būt? Putra – ēdiens, ko noteikti ir baudījis ikviens. Putra bija manas bērnības rīta ēdiens. Es neteikšu, ka tā man ļoti gāja pie sirds. Esot lielākai, tā negaršoja, vismaz man tā likās. Vajadzēja vienkārši putru pagatavot tā, lai man tā iet pie sirds.
Šobrīd putru neēdu katru dienu. Tomēr cenšos vismaz vienreiz nedēļā ēst. Man pie sirds iet gan sāļās, gan saldās putras.
Ātri pagatavojamā auzu pārslas putra ar banāniem un grieķu jogurtu, pilnīgi pietiek, lai šobrīd to varu baudīt. Grūbu putra, cepta ar sīpoliem un speķīti, ir vēl viens veids, kā man to patīk ēst.
Ēdiens, kas mani dzīvē nekad nav pievīlis, ir putra, īpaši ar pienu un kļavu sīrupu.
/Marianne Faithfull/
Tavā ēdienkartē ir putra?
Šajā rakstā apskatīšu, kas ir putra; putras vēsturi; putras veidus; putras citās valstīs un, protams, putru receptes.
Putra
Putra ir ēdiens, ko parasti ēd brokastīs. To pagatavots, sasildot vai vārot cieti saturošus augus, parasti graudus, pienā. To bieži pagatavoto ar piemēram, cukuru, medu, (žāvētiem) augļiem vai sīrupu. Vai arī to var sajaukt ar garšvielām, gaļu vai dārzeņiem, lai pagatavotu pikantu ēdienu. To parasti pasniedz karstu bļodā, atkarībā no tā konsistences.
Auzu biezputra jeb auzu pārslas ir viens no izplatītākajiem putras veidiem.
10. oktobrī ir Starptautiskā putras diena. Pasākums tiek organizēts, lai savāktu līdzekļus labdarībai “Mary’s Meals”, kas atrodas Angilā, Skotijā, lai palīdzētu badā nonākušiem bērniem jaunattīstības valstīs. Putras dienas mērķis ir palīdzēt un popularizēt putru kā mūsdienīgu ēdienu un radīt jaunas putras ēšanas tradīcijas.
Putras vēsture
Saskaņā ar Merriam-Webster vārdnīcu, vārds “putra” tika lietots tikai 17. gadsimtā, bet tiek uzskatīts, ka putrai līdzīgi ēdieni ir gatavoti neolīta laikos, vārot zemē, sasmalcinot vai sasmalcinot graudaugus ūdenī, pienā.
Agrāk putra bija pamatprodukts lielākajā daļā pasaules, tostarp Eiropā un Āfrikā, un tā joprojām ir pamatēdiens daudzās pasaules daļās.
Putras pirmo reizi paleolīta laikā ražoja mednieki-vācēji Itālijas dienvidos, bet neolīta laikā tās kļuva par ierastu lietu.
Ēdiens tradicionāli ir bijis cieši saistīts ar Skotiju, iespējams, tāpēc, ka auzas var veiksmīgi audzēt augstienes pierobežas augsnēs. 1775. gadā doktors Semjuels Džonsons rakstīja, ka auzas ir “graudi, kas Anglijā parasti tiek doti zirgiem, bet Skotijā cilvēkiem”.
Auzas tika ievestas Skotijā aptuveni 600. gadā pēc mūsu ēras, bet miežu putras pēdas ir atrastas podos, kas izrakti Ārējās Hebrides salās un datēti pirms 2500 gadiem.
Agrāk daļas Ziemeļeiropas un Krievijas putras bija pamatēdiens. To bieži gatavoja no miežiem, lai gan atkarībā no vietējiem apstākļiem varēja izmantot citus graudus un dzeltenos zirņus.
Putra galvenokārt bija sāļš ēdiens, ar gaļu, sakņaugiem, dārzeņiem un garšaugiem. Putru vārīja lielā metāla katlā virs karstām oglē.
Kamēr raudzētā maize un cepeškrāsnis Eiropā nebija kļuvušas par ierastu lietu, putra bija tipisks ēdiens, ko pasniegt uz galda.
Putra – cik dažāda tā var būt? Putra un tās veidi
- Kukurūzas putras
- Prosas putra
- Auzu putra
- Rīsu putra
- Sorgo putra
- Kviešu putra
- Linu putra
- Daudzgraudu putra
- Zirņu biezputra vai zirņu pārslu putra
- Kartupeļu putra
- Kvinojas putra
- Rudzu putra
- Speltas biezputra.. u.c.
Putra Latvijā
Latvijā pieraksti par putras ēšanas un gatavošanas tradīcijām 20.–40. gados.
Senči biezputru dēvēja dažādi: grūdeni, pūteli, kamu vai sutnēm.
Mieži – Latvijas teritorijā ir senākā un izplatītākā graudaugu kultūra, lietoja arī auzas, it īpaši Latgalē. Miežu putraimu putru Kurzemē dēvēja par skābputru, Vidzemē – par skābumu jeb kulteni.
Visjaunākā graudaugu kultūra Latvijā ir griķi, kas parādījās 19. gadsimta beigās.
Kad Latvijā ienāca kartupelis, tas nometa putru no troņa, kļūstot par līderi zemkopju ēdienkartē.
Putra citviet pasaulē
Skotijā. Auzu pārslu putra ir skotu nacionālais ēdiens un neatņemama viņu ikdienas ēdienkartes sastāvdaļa. Katru gadu Skotijas ciematā “Carrbridge” notiek pasaules čempionāts putras gatavošanā. Tur tiek noskaidrots čempions, kurš prot pagatavot visgardāko un interesantāko putru.
Āzijā. Congee ir pikanta rīsu biezputra. Ļoti bieži putra r brokastu ēdiens, bet to var pasniegt arī kā pamatēdienu, pievienojot olbaltumvielas un dārzeņus.
ASV. Kukurūzas putra, iecienīta ASV dienvidos, kur to ēd brokastīs vai kopā ar sāļajiem ēdieniem.
Ķīna un Filipīnas. Saldūdeni, rīsus (neapstrādātus vai pārpalikušus) vāra ingvera un atkaulotas vistas buljonā, līdz tie sadalās putrā. Filipīnieši parasti ēd pusdienlaikā kā “merienda” uzkodu vai kā pilnu maltīti. Garšīgo ēdienu vēlas papildināt ar ceptām ķiploku šķēlītēm, plānās šķēlītēs sagrieztu zaļo sīpolu un tropiskās calamansi laima sulas šļakatām.
Krievija, Polija un dažādas Austrumeiropas valstis. Šajās valstīs putru sauc par “Kašu”. Labprāt izvēlas ūdenī vai pienā vārīt pilngraudu griķus vai griķu putraimus.
Itālija. Itālijas laukos tā ir “polentina”, kas pazīstama arī kā kukurūzas putra vai polenta zupa. 18. gadsimta itāļu zemnieki, kas strādāja laukos, bieži ēda šo un citus vienkāršus ēdienus, kopā ar augļiem, piemēram, apelsīnu.
….
Slovēnija un Horvātija. “Žganci” ir slovēņu un horvātu ēdiens, kas gatavots no kukurūzas, kviešu vai griķu miltiem, ūdens, cepamās eļļas un sāls. Ēdot brokastīs, tas tiek pasniegts ar pienu, medu, jogurtu. Tas tiek pasniegts arī kā pamatēdiens, kopā ar gaļu.
Indija. Dienvidindijas vai Šrilankas tamilu brokastu ēdiens ir bieza biezputra, kas pagatavota no sausas grauzdētas mannas vai rupjiem rīsu miltiem, kas pazīstami kā “upma” (saukti arī par uppuma vai uppittu).
Meksika. Champurrado ir biezs dzēriens, kas ir izgatavots no kukurūzas masa harina vai masa de maiz (ar kaļķi apstrādāta kukurūzas mīkla), ūdens un maltām kakao pupiņām.
Dānijā. Rugmelsgrød ir zemniecisks ēdiens, kas izgatavots no rudzu miltiem vai rudzu pārslām un ūdens. Tas bieži tiek pasniegts kā daļa no tradicionālām vakariņām, bet Kari Šeninga Dīla grāmatā “Viss Ziemeļvalstu pavārgrāmata” tas tiek pasniegts ar vieglu zeltainu sīrupu vai brūkleņu ievārījumu un putukrējuma mākoni – izklausās pēc putras deserta.
Etiopijā. Genfo ir bieza, jaukta pākšaugu un graudu putra, kas pagatavota ar kādu no šiem produktiem: prosu, sorgo, kukurūzu, aunazirņiem, auzām, kviešiem, miežiem, sojas pupām. Šo putru parasti pasniedz brokastīs kopā ar veselīgu karoti kibe (ar sviestu) vai jogurtu, tās ir tradicionālas svētdienas brokastis
Putras receptes
- Grūbu putra ar ceptu bekonu
- Šķelto zirņu putra
- Ātri vārāmā auzu pārslu putra ar riekstiem
- Griķu pārslu putra ar banāniem
- Miežu pilngraudu putra ar smiltsērkšķiem
- Pilngraudu auzu pārslu putra ar zemesriekstu sviestu
- Keto kokosriekstu putra
- Griķu biezputra ar papriku
- Saldo kartupeļu biezputra
- Kartupeļu biezputra
Vairāk receptes meklē sadaļā – Receptes!